home Inne Jak przyzwyczaić dziecko do pobytu w żłobku?

Jak przyzwyczaić dziecko do pobytu w żłobku?

To, że rodzice decydują się na prywatny żłobek dla dzieci, aby zapewnić swoim pociechom codzienną opiekę, wynika z logicznych pobudek. Obecnie większość rodzin opiera się o pracy zawodowej ojca i matki, a dalsi członkowie rodziny, jak na przykład dziadkowie, nie zawsze są w stanie zająć się maluchami podczas dni roboczych. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje właśnie żłobek, czyli placówka idealnie dopasowana do zajmowania się grupką dzieci podczas nieobecności ich rodziców. Niestety, przyzwyczajone do własnego domu maluchy nie zawsze w dobry sposób reagują na tak nagłą zmianę środowiska, a kontakt z opiekunami oraz rówieśnikami bywa z tego powodu znacznie utrudniony. Dobry, prywatny żłobek dla dzieci z pewnością dysponuje dostatecznym doświadczeniem, aby pomóc takiemu malcowi w szybkim polubieniu swojej grupy, jednak nie można pod tym względem zbagatelizować roli samych rodziców.

Co można zrobić, aby prywatny żłobek dla dzieci był lepiej akceptowany przez malca?

Pierwsze wrażenia mają duże znaczenie, a szczególnie w przypadku maluchów, które bardzo silnie reagują na wszelkie bodźce. Nagłe odnalezienie się wśród innych dzieci, w nieznanym pomieszczeniu i bez towarzystwa rodziców, dla wrażliwszych malców może być niezwykle szokujące, przez co ciężko będzie im przełamać te uczucia w przyszłości. Z tego powodu rodzice często decydują się na stopniowe przyzwyczajanie bobasów do nowych kolegów i opiekunów, odwiedzając prywatny żłobek dla dzieci wraz z nimi przez kilka pierwszych dni po ich zapisaniu. To powolne i stopniowe podejście znacznie ułatwia dzieciakowi odnalezienie się w nowym środowisku.

Wpływ uczęszczania dziecka do żłobka na życie rodzinne

Tak silne doświadczenie jak zapisanie do żłobka to dla większości dzieci ogromna przygoda, dlatego można spodziewać się, że przynajmniej przez pierwsze miesiące po zapisaniu malucha do takiej placówki, stanie się ona tematem przewodnim większości rodzinnych rozmów. Pozwala to rodzicom na przedstawienie dziecku zupełnie nowych idei oraz zasad zachowania wśród innych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.